KOMPOZİT LAMİNE VEYA BONDİNG NEDİR

Kompozit lamine, estetik diş hekimliğinin başlıca uygulamalarından biridir. Kompozit lamine; kompozit bonding, kompozit laminate, kompozit veneer, kompozit dolgu, kompozit diş ve lamine diş olarak da isimlendirilebilmektedir. Kanımızca, kompozit lamine veya kompozit veneer ifadeleri daha doğru ifadelerdir.

Kompozit lamine, dişlere zarar vermeden; dişin rengini, şeklini değiştirmek, büyütmek veya bir kusurunu tedavi etmek ve dişe estetik bir görüntü vermek amacıyla diş yüzeylerine kompozite malzeme ile yapılan estetik ve kozmetik restorasyonlardır.

lamine diş

Kompozit Lamine

Bu yöntemde, diş hekimi adeta bir heykeltıraş gibi çalışarak, kompozit malzemeler ile dişlere yeni ve estetik bir şekil verir.

Kompozit veneer

Kompozit Bonding

Bonding Nedir?

Bonding (veya adeziv sistem), bir malzemeyi dişe yapıştırmayı ifade eder.

Standart kompozite malzemeler, ışığı yansıtmaz, ışık karşısında koyu ve mat görünür, bu nedenle estetik bir görüntü vermez. Ancak, teknolojik gelişmeler, diş hekimliğinde kullanılan materyalleri de değiştirmiş, diş minesini çok iyi taklit edebilen materyaller ve yapıştırma malzemeleri üretilmeye başlanmıştır. Bu gelişmeler, estetik diş hekimliğinde yeni bir çığır açmıştır.

KOMPOZİT LAMİNE KİMLERE UYGULANABİLİR

  • Ayrık diş (diestema) vakalarında aralıkları kapatmada. Dişleri arasında aralık olan bireyler, dişlerini kestirmeden ve kuron yaptırmadan lamine diş uygulaması ile bu aralığı yarım saat içinde estetik bir görüntüye çevirebilir.
  • Yaşlanmaya bağlı olarak, estetik görüntüsünü kaybetmiş, kırılmış veya formu bozulmuş dişleri, yeniden gençlikteki şekline kavuşturmak için lamine uygulanabilir.
  • Diş beyazlatma işlemi yapılmasına rağmen, rengi açılmayan inatçı renklenmelerde lamine işlemi yapılabilir.
  • Ön dişlerde büyük dolgu ve çürük olması durumunda kompozit lamine uygulanabilir.
  • Ortodontik tedaviyi gerektirmeyen belirli bir düzeye kadar çapraşık dişlere yeniden form verilmesinde lamine uygulanabilir. Daha büyük çapraşıklarda, porselen lamina veya porselen kuron düşünülmelidir.
  • Negatif gülüş hattından pozitif gülüş hattına dönmek isteyenlere lamine uygulanabilir.
  • Dişlerinin şeklinden memnun olmayıp, yeni bir yüze sahip olmak isteyen tüm bireylere kompozit lamine yapılabilir.

KOMPOZİT LAMİNE YAPILAN DİŞLERDE RENK DEĞİŞİKLİĞİ OLUR MU

Kompozit lamine için kullanılan malzemeler ileri teknoloji ürünü olduğu için diş yapısı ile benzer özellikleri taşır. Normal dişler ne kadar renk değiştirirse, laminelerde aynı oranda renk değiştirir. Yüzey pürüzlülüğü giderilip, cilalanması iyi yapıldığında lekelenme olasılığı azalır. Çay, kola, sigara, şarap, kahve gibi dış etkenlerden kaynaklı lekelenmeler ise giderilebilir.

KOMPOZİT LAMİNELER DAYANIKLI MIDIR

Kompozit lamineler, ağız hiyjenine dikkat edilmesi kaydıyla, uzun yıllar kullanılabilir. Ancak, çok sert ve kabuklu yemişler yenilmemeli, sert objeler dişler ile ısırılmamalı ve kırılmamalıdır. Keza, tırnak yemek, kalem ısırmak gibi kötü alışkanlıklar olmadıkça kompozit lamineler dayanıklıdır.

KOMPOZİT LAMİNE UYGULAMA SÜRESİ NE KADARDIR

Lamine uygulaması çoğu kez bir seansta bitirilebilir. Ancak, uygulanacak seans sayısı yapılacak işleme/işlemlere göre değişir. Genellikle, 30 ila 60 dakika arasında süre yeterli olur. Bu süre sonunda, yeni ve estetik dişlerle diş hekiminizden ayrılmış olursunuz.

KOMPOZİT LAMİNE FİYATLARI PAHALI MIDIR

Kompozit lamine fiyatlarını, diğer alternatif tedavi fiyatları ile kıyaslamak gerekir. Lamine fiyatları, porselen lamina veya zirkonyum diş kaplama fiyatları ile kıyaslandığında daha ucuz bir tedavi seçeneğidir.